Rok: 2019-2020
Plocha: 31,4ha
Spolupráce: Ing. Arch. Lucie Červená, Ing. Arch. Ivana Nechajová, Kamila Vodrážková
Externi spolupráce: UCEEB ČVUT – Ing. Arch. Martina Sýkorová (Laboratoř udržitelné výstavby)
Investor: soukromý investor
Ilustrace: Štěpán Adámek
Sociální aspekty
Propojení navrhované lokality se stávající strukturou s ohledem na pravděpodobný vývoj v území. Podpora a fixace návaznosti na okolní krajinu. Obohacení typologické rozmanitosti veřejných prostranství s jasnou hierarchií. Tvorba čitelného prostředí, podpora intuitivní orientace.
Ekonomické aspekty
Zvyšení navrhované hustoty obyvatel z původních cca 24 obyv./ha na udržitelnou mez. Vytvoření ekonomického potenciálu pro provoz zákl.občanské vybavenosti navýšením na cca 48 obyv./ha. Přiblížení se hranici efektivního provozu MHD. Práce s různorodou formou zástavby s adekvátně velkými pozemky - od cenově dostupnějších řadových domů, přes bytové domy u náměstí až po solitérní vily s většími pozemky. Nastavení základních podmínek pro vznik sociálně pestrého a vyváženého společenství obyvatel udržitelného v čase.
Environmentální aspekty
Zásadní je práce s přírodními zdroji. Podpora principů zadržování vody v krajině a snaha o vytvoření příjemného tepelného klimatického prostředí pomocí zelenomodré infrastruktury. V dalším kroku rozpracování v rámci celé lokality konceptu v oblasti práce se sluneční energií. Nastavení hierarchie uliční sítě v rámci dopravy, důraz na čitelný, obytný a bezpečný charakter území.
Popis projektu
Studie reaguje na stávající regulační plán, vůči kterému se ale zárověň vymezuje. Regulační plán dané lokality o rozloze 30 ha umožňuje jen monofunkční zástavbu RD na 800 m2 s nulovou vybaveností. Návrh obohacení funkčního využití, rozšíření možné realizovatelné typologie zástavby i veřejných prostranství. Zdvojnásobení hustoty obyvatel na ha. Vytvoření pestrého, živého a udržitelného zahradního města.